08.04.2019 р. в СП "Міська дитяча поліклініка" в "ШКОЛІ МАЙБУТНІХ МАТЕРІВ" проведено заняття. Тема: "Що потрібно знати про шкідливі впливи техногенного характеру на здоров'я плода".

Організм вагітної жінки сприйнятливий до різного роду шкідливих речовин, джерелом яких є простір її перебування. Шкідливі речовини, що потрапляють в організм майбутньої матері, можуть вплинути на ріст і розвиток плода. Саме протягом перших 14-60-ти днів ембріон піддається найбільшому ризику,тому що в цей період формується мозок і основні органи життєдіяльності. Проте дитина піддається небезпеці під час всіх 9-ти місяців, тут важливо враховувати тип і кількість речовин, що впливають.

В Україні кожного року близько 40 тис. жінок не доношують вагітність. За останні 10 років у п’ять разів зросла кількість дітей, які мають глибоку недоношенність, а дітей із вродженими вадами розвитку – втричі.

Наприклад, при контакті з ртуттю в 60 % випадків у плода виявляють мікроцефалію: затримку психомоторного розвитку, сліпоту, глухоту, судоми. 
Продукти неповного згорання нафти, свинець, кремній, сполуки хлору, пестициди й інші шкідливі речовини і їхні продукти накопичування в плаценті, призводять до порушення її бар’єрних і інших функцій, гіпоксії плода, трофічних розладів у плода, насамперед до порушення функціонального стану печінки і мозку.
Висока концентрація свинцю може призвести до розвитку патології плоду, недорозвиненності плоду, передчасних пологів, недостатньої маси немовляти. Свинець може спричинити анемію, артрит, порушення мозкової діяльності, підвищену збудливість, ослаблення імунітету

Навколишнє середовище з невеликим рівнем радіаційного випромінювання також негативно відбивається на репродуктивній системі жінки.

Будь-які несприятливі фактори, що впливають на жіночий організм, можуть порушувати нормальну будову та дозрівання статевих клітин і стати причиною їх мутації чи їх аномального розвитку. Слід підкреслити, що вроджені каліцтва можуть виникати в рівній мірі як від зовнішніх, так і внутрішніх (генетичних) факторів. Окрім того шкідливий вплив на організм, що розвивається може давати одночасне поєднання двох факторів - ендогенного і екзогенного походження. Тератогенні фактори є не специфічними, тобто один і той же шкідливий агент може викликати різні дефекти розвитку і, навпаки, різні тератогенні речовини можуть викликати одну і, ту ж ваду розвитку. Все залежить від періоду вагітності, в якому діють дані агенти.

Здоров’я майбутньої дитини, її повноцінний розвиток – щастя батьків багато в чому залежать від того, чи буде малюк бажаним, а його поява на світ заздалегідь продуманною та запланованою. Але головна умова народження здорової дитини – здоров’я батьків перед зачаттям, під час нього, а жінки – і при виношуванні плоду.